Start
Menu główne
Start
Aktualności
Informator
Informacje
Rozrywka
Ogłoszenia
Finanse
Hotele
Baza firm
Galeria zdjęć
W obiektywie
Na rowerze
Szukaj...
Kontakt
Księga Gości
Regulamin
Cookies
Napisz tekst
Logowanie

Hasło?
Imieniny
6 Kwietnia 2020
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Adam, Ada, Adamina,
Celestyn, Celestyna,
Diogenes, Ireneusz,
Katarzyna, Sykstus,
Świętobor, Wilhelm,
Zachariasz
Do końca roku zostało 270 dni.
Rzeki i mosty Wrocławia
Redaktor: Administrator   
Któż z mieszkańców Wrocławia nie zastanawiał się kiedykolwiek, ile we Wrocławiu jest właściwie rzek i innych cieków niezaliczanych do tej zaszczytnej kategorii oraz łączących ich brzegi lub po prostu umożliwiających przejście na drugą stronę w miarę suchym obuwiu, przeróżnych przepraw - mostów, kładek, śluz, tuneli, szyn. Poza tym są jeszcze inne obiekty, które niekoniecznie przebiegają nad rzekami.

Nieoficjalne dane mówią przeważnie o około 200-300 mostach i kładkach. Już teraz można przyjrz się bliżej tym obiektom sklasyfikowanym według rzek i wielkości. Efekty dotychczasowych poszukiwań można zobaczyć w naszej galerii mostów i kładek. Będziemy wdzięczni za wszelkie dodatkowe informacje na ten temat (mile widziane zdjęcia z opisami - zapraszamy do galerii "W obiektywie").

Do najbardziej znanych mostów należą oczywiście te zlokalizowane w centrum Wrocławia i nad Odrą. Jednak należy pamiętać, że to niejedyna we Wrocławiu rzeka. Są jeszcze jej 4 dopływy, w kolejności: Oława, Ślęza, Bystrzyca i Widawa oraz ich dopływy - Dobra (dopływ Widawy) i Zielona (dopływ Oławy). Poza tym potok Kasina i Ługowina oraz inne cieki wodne, w tym: Oporówka, Łękawica, Piskorna, Młynówka, Trzciana, Czarna Woda, Rogożówka, Olszówka Krzycka, Grabiszynka, Brochówka.

Z tych wszystkich rzek chyba najbardziej malownicza jest Oława, z jej niezliczonymi rozlewiskami lub Bystrzyca, niemal jak górski potok spiesząca do Odry (Dolina Bystrzycy to jedyny we Wrocławiu park krajobrazowy). Nie zapominajmy również o wielu wrocławskich kanałach i nie mam tu na myśli jedynie kanalizacji wodociągowej, lecz Kanał Żeglugowy oraz liczne kanały powodziowe i inne (np. Kanał Różanka, Kanał Opatowicki, Kanał Kłokoczycki, Kanał Graniczny). Także sama Odra nie przepływa przez Wrocław jednym korytem. Możemy więc we Wrocławiu znaleźć Starą Odrę, Odrę Dolną, Odrę Południową i Odrę Północną, no i oczywiście Fosę Miejską. Tak liczne wrocławskie cieki wodne są dużym wyzwaniem dla władz Wrocławia, jak je właściwie zagospodarować, uatrakcyjnić i modernizować. Stanowią również nie lada przeszkodę dla zarządców dróg, jak i samych kierowców, którzy nierzadko, przeprawiając się na drugi brzeg, spędzają godziny w zatłoczonych ulicach w pobliżu mostów.

 
następny artykuł »

Sonda
Wrocław dla mnie to przede wszystkim:
 
Mosty i kładki
Promocja dnia
Copyright © 2006-2018 Miasto.Wroclaw.pl