Start arrow Informacje arrow Rzeki i mosty Wrocławia
Menu główne
Start
Aktualności
Informator
Informacje
Rozrywka
Ogłoszenia
Finanse
Hotele
Baza firm
Galeria zdjęć
W obiektywie
Na rowerze
Blog
Szukaj...
Kontakt
Księga Gości
Regulamin
Cookies
Napisz tekst
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Imieniny
22 Września 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Joachim, Joachima,
Maurycy, Prosimir,
Tomasz
Do końca roku zostało 101 dni.
Rzeki i mosty Wrocławia
Redaktor: Administrator   
Któż z mieszkańców Wrocławia nie zastanawiał się kiedykolwiek, ile we Wrocławiu jest właściwie rzek i innych cieków niezaliczanych do tej zaszczytnej kategorii oraz łączących ich brzegi lub po prostu umożliwiających przejście na drugą stronę w miarę suchym obuwiu, przeróżnych przepraw - mostów, kładek, śluz, tuneli, szyn. Poza tym są jeszcze inne obiekty, które niekoniecznie przebiegają nad rzekami.

Nieoficjalne dane mówią przeważnie o około 200-300 mostach i kładkach. Już teraz można przyjrz się bliżej tym obiektom sklasyfikowanym według rzek i wielkości. Efekty dotychczasowych poszukiwań można zobaczyć w naszej galerii mostów i kładek. Będziemy wdzięczni za wszelkie dodatkowe informacje na ten temat (mile widziane zdjęcia z opisami - zapraszamy do galerii "W obiektywie").

Do najbardziej znanych mostów należą oczywiście te zlokalizowane w centrum Wrocławia i nad Odrą. Jednak należy pamiętać, że to niejedyna we Wrocławiu rzeka. Są jeszcze jej 4 dopływy, w kolejności: Oława, Ślęza, Bystrzyca i Widawa oraz ich dopływy - Dobra (dopływ Widawy) i Zielona (dopływ Oławy). Poza tym potok Kasina i Ługowina oraz inne cieki wodne, w tym: Oporówka, Łękawica, Piskorna, Młynówka, Trzciana, Czarna Woda, Rogożówka, Olszówka Krzycka, Grabiszynka, Brochówka.

Z tych wszystkich rzek chyba najbardziej malownicza jest Oława, z jej niezliczonymi rozlewiskami lub Bystrzyca, niemal jak górski potok spiesząca do Odry (Dolina Bystrzycy to jedyny we Wrocławiu park krajobrazowy). Nie zapominajmy również o wielu wrocławskich kanałach i nie mam tu na myśli jedynie kanalizacji wodociągowej, lecz Kanał Żeglugowy oraz liczne kanały powodziowe i inne (np. Kanał Różanka, Kanał Opatowicki, Kanał Kłokoczycki, Kanał Graniczny). Także sama Odra nie przepływa przez Wrocław jednym korytem. Możemy więc we Wrocławiu znaleźć Starą Odrę, Odrę Dolną, Odrę Południową i Odrę Północną, no i oczywiście Fosę Miejską. Tak liczne wrocławskie cieki wodne są dużym wyzwaniem dla władz Wrocławia, jak je właściwie zagospodarować, uatrakcyjnić i modernizować. Stanowią również nie lada przeszkodę dla zarządców dróg, jak i samych kierowców, którzy nierzadko, przeprawiając się na drugi brzeg, spędzają godziny w zatłoczonych ulicach w pobliżu mostów.

 
następny artykuł »

Galeria zdjęć
Mosty i kładki
Przydatne linki
Helion poleca
Copyright © 2006-2018 Miasto.Wroclaw.pl