Start
Menu główne
Start
Aktualności
Informator
Informacje
Rozrywka
Mapa Wrocławia
Ogłoszenia
Finanse
Hotele
Baza firm
Galeria zdjęć
W obiektywie
Na rowerze
Blog
Szukaj...
Kontakt
Księga Gości
Regulamin
Cookies
Napisz tekst
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Imieniny
21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
MFF Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu
Autor: Łukasz Smolarow   
Image 
9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ERA NOWE HORYZONTY we Wrocławiu (23 lipca – 2 sierpnia 2009) jak co roku pokaże autorskie dzieła wykraczające poza granice konwencjonalnego kina. Celem festiwalu jest prezentacja bezkompromisowych, innowacyjnych i oryginalnych filmów z całego świata realizowanych przez twórców, którzy poszukują nowego języka filmowego, ciekawej formy i poruszają tematy nieobecne w kinie głównego nurtu.

 

MFF ERA NOWE HORYZONTY to największy festiwal filmowy w Polsce: w ubiegłym roku wszystkie festiwalowe filmy zobaczyło 127 tysięcy widzów.  Spełniając liczne wymogi, jako drugi festiwal filmów fabularnych w Polsce, znalazł się w elitarnym gronie 50 światowych festiwali, akredytowanych przez FIAPF - Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych. Akredytacja daje gwarancję wiarygodności i odpowiedniego poziomu współpracującym z festiwalem przedstawicieli branży filmowej, docenia jego wkład w ideę promowania światowego kina. 

Festiwal co roku prezentuje filmy fabularne, dokumentalne, animowane, eksperymentalne oraz innowacyjne produkcje wizualne pochodzące z około 50 krajów. Pośród tegorocznych propozycji – ok. 460 filmów w 11 dni (w tym 240 filmów pełnometrażowych na ponad 600 seansach) - na pierwszy plan wysuwają się rozpoznawalne, powtarzane z roku na rok cykle. Najważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu są konkursy.

 Międzynarodowy konkurs NOWE HORYZONTY to wybór 14 premierowych, osobistych, często prowokacyjnych filmów z całego świata. W tegorocznym programie znalazły się m.in. filmy debiutujących w pełnym metrażu artystów wizualnych. W konkursie będzie można zobaczyć m.in.:  amerykański Mock up on Mu – jeden z najbardziej elektryzujących przykładów kina found-footage ostatnich lat, narracyjny kolaż artysty i performera Craiga Baldwina, skompilowany z fragmentów komercyjnych filmów sf z lat 50., 60. i 70., Spyder  – eksperymentalny portret kobiecy nakręcony telefonem komórkowym, film japońskiej artystki Ishibashi Kiyomi oraz głośny (nagrodzony za debiut w ubiegłym roku w Cannes) filmowy debiut brytyjskiego artysty wizualnego Steve’a McQueena – Hunger.

Nowością w konkursie są aż trzy nagrody: Grand Prix dla najlepszego filmu i 20 000 euro – to nagroda przyznawana przez międzynarodowe jury, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Krytyków Filmowych. Wszystkie nagrodzone filmy mają zagwarantowaną dystrybucję Polsce.

 

Po raz pierwszy odbędzie się w tym roku międzynarodowy konkurs FILMÓW O SZTUCE. To 14 pełnometrażowych, autorskich dokumentów, zainspirowanych różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej. Międzynarodowe jury przyzna nagrodę w wysokości 10 000 euro z gwarancją dystrybucji w Polsce. W programie m.in. autobiograficzny kolaż Agnès Vardy Les plages d’ Agnès oraz Rembrandt's J'accuse  Petera Greenawaya, w którym reżyser ponownie - po swoim ostatnim filmie Nightwatching - powraca do obrazu Rembrandta Straż nocna z 1642 roku, dowodząc analfabetyzmu współczesnej kultury, nie potrafiącej już tak doskonale kodować znaków, przechowywać przeczuć, ukrywać namiętności.  

 W konkursie NOWE FILMY POLSKIE pokazanych zostanie kilkanaście pełnometrażowych fabuł i dokumentów, które trafiły właśnie na ekrany kin lub będą miały we Wrocławiu polską premierę. Najlepszym przypadnie Wrocławska Nagroda Filmowa ufundowana przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 000 zł i nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za debiut w wysokości 40 000 zł.  W programie znajdą się ponadto stałe, lubiane festiwalowe sekcje, wśród nich panorama współczesnego kina – mistrzowie i odkrycia, filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, m.in. najnowszy eksperyment irańskiego reżysera Abbasa Kiarostamiego Shirin, intymny portret ludzkich emocji, na który składają się ujęcia 112 twarzy kobiet, oglądających spektakl wg. staroperskiego poematu.   

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii szwedzkiej. Będzie ją reprezentować najnowsze  kino szwedzkie i retrospektywa słynnego, zupełnie nieznanego w Polsce klasyka Jana Troella (m.in.: dwuczęściowa, saga filmowa Emigranci i Osadnicy) twórcy totalnego - reżysera, scenarzysty, autora zdjęć i montażysty.

Drugim narodowym odkryciem festiwalu będzie kino kanadyjskie, obejrzymy kilkanaście najnowszych, zrealizowanych po 2000 roku produkcji z tego kraju. Swoją retrospektywę będzie miał znany kanadyjski ekscentryk i surrealista, z powodzeniem stylizujący swoje quasi-autobiograficzne filmy na kino z lat 20. i 30. XX wieku, tworzący psychoanalityczne doku-fantazje, bohater jednej z retrospektyw - Guy Maddin.

Zobaczymy też ułożony przez węgierskich krytyków filmowych program, pokazujący osiągnięcia węgierskiej nowej fali z końca lat 60. i początku 70., w tym mini-retrospektywę Miklósa Jancsó.

 

Wydarzeniem 9 edycji festiwalu będzie retrospektywa jednego z najczęściej nagradzanych na świecie reżyserów autorskiego kina, kontrowersyjnego Tsai Ming-lianga z Tajwanu. Rozpięty pomiędzy przestrzenią a czasem, melancholią ducha a zmysłowością ciała, Ming-liang tworzy niejednoznaczne opowieści o samotności w zatłoczonych, azjatyckich metropoliach.

 We Wrocławiu będzie można zobaczyć filmy nowojorskiej eksperymentatorki, ręcznie malującej swoje filmy - Jennifer Reeves. W ramach retrospektywy reżyserki, oprócz zestawu krótkometrażówek, obejrzymy jej pełnometrażowy debiut The Time We Killed, który zdobył uznanie publiczności pokazywany w konkursie 4.ENH oraz najnowszy When It Was Blue 

Bohaterami tegorocznych polskich retrospektyw będą: mentor wielu pokoleń młodych filmowców, klasyk Krzysztof Zanussi oraz wynalazca unikalnej nastrojowej techniki animacji, twórca głęboko egzystencjalnych, animowanych filmów dla dorosłych, realizowanych na podstawie dzieł europejskiej literatury – Piotr Dumała.

 

W tym roku do festiwalowego Wrocławia przyjedzie ponad 500 gości z Polski i z zagranicy (wśród nich bohaterowie retrospektyw: Guy Maddin, Jan Troell, Tsai Ming-liang, Krzysztof Zanussi i Piotr Dumała). Projekcjom będą towarzyszyły spotkania z reżyserami, krytykami, artystami, instalacje i wystawy - m.in. wystawa poświęcona Ingmarowi Bergmanowi, koncerty, projekcje niemych filmów z muzyką na żywo – pokazany zostanie m.in. szwedzki klasyk Skarb rodu Arne z 1919 roku z muzyką specjalnie na festiwal skomponowaną i wykonaną przez Leszka Możdżera.

 

W klubie festiwalowym wystąpią zespoły reprezentujące alternatywną sceny muzyczną ze Szwecji, Kanady i Węgier.

 

więcej informacji www.enh.pl

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Sonda
Wrocław dla mnie to przede wszystkim:
 
Mosty i kładki
Copyright © 2006-2018 Miasto.Wroclaw.pl