Start
Menu główne
Start
Aktualności
Informator
Informacje
Rozrywka
Mapa Wrocławia
Ogłoszenia
Finanse
Hotele
Baza firm
Galeria zdjęć
W obiektywie
Na rowerze
Blog
Szukaj...
Kontakt
Księga Gości
Regulamin
Cookies
Napisz tekst
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Imieniny
21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
11. MFF Nowe Horyzonty
Redaktor: Administrator   
18.07.2011.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty od 11 lat konsekwentnie prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, poszukujące nowego języka i świeżej formy, przekraczające kulturowe i społeczne tabu. Festiwal odkrywa nowe horyzonty także w obszarze innych dziedzin sztuki: pokazom filmowym towarzyszą wystawy, koncerty i instalacje. To największy festiwal filmowy w Polsce. W ubiegłym roku festiwalowe projekcje zobaczyło 120 tysięcy widzów. Sprzedaż karnetów na tegoroczną edycję ruszyła 25 marca.

11. MFF Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21 - 31 lipca 2011. Zostanie pokazanych około 430 filmów (w tym około 230 pełnometrażowych) z ponad 50 krajów, a najważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jak zwykle będą jego konkursy. Nagrodzonym w konkursach filmom organizator festiwalu, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, gwarantuje dystrybucję w Polsce.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty znajdzie się 14 nowych, po raz pierwszy pokazywanych w Polsce, "nowohoryzontowych" filmów. Jury przyzna najlepszemu filmowi Grand Prix i 20 000 euro. Festiwalowi widzowie będą głosowali na najlepszy film, który otrzyma Nagrodę Publiczności. Natomiast prestiżową nagrodę FIPRESCI przyzna jury złożone z krytyków zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Wśród potwierdzonych tytułów konkursowych są: Utopians - zrealizowany w USA przez młodego, polskiego artystę Zbigniewa Bzymka oraz tajskie Eternity, którego reżyserem jest Sivaroj Kongsakul.

Pełnometrażowe, kreacyjne dokumenty będą ubiegały się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce, w którym jury przyzna nagrodę w wysokości 10 000 euro. Dotychczas potwierdzone tytuły to m.in.: podwójnie nagrodzony na Berlinale film Marie Losier The Ballad of Genesis and Lady Jaye oraz Women, Art, Revolution Lynn Hershman, zaangażowana, filmowana "od kuchni" historia zderzenia ruchu feministycznego ze światem sztuki.

W konkursie Nowe Filmy Polskie pokazanych zostanie kilkanaście pełnometrażowych fabuł, które trafiły w ostatnich miesiącach na ekrany kin lub będą miały we Wrocławiu polską premierę. Najlepszy film otrzyma Wrocławską Nagrodę Filmową ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia w wysokości 100 000 zł, zaś najlepszy debiut nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 40 000 zł.

W programie festiwalu znajdą się ponadto stałe sekcje, wśród nich panorama współczesnego kina - dzieła mistrzów i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach, m.in.: nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie Koń turyński Béli Tarra, The Sleeping Beauty Catherine Breillat i obsypany nagrodami w Locarno kanadyjski film Curling Denisa Côté.

Wydarzeniem będzie polska premiera pokazywanego na festiwalu w Berlinie najnowszego dzieła Wima Wendersa Pina. Ten zrealizowany w technice 3D film jest hołdem złożonym przez znakomitego reżysera Pinie Bausch - legendarnej niemieckiej tancerce i choreografce, reformatorce tańca współczesnego. Film będzie pokazywany 22, 23, 29 i 30 lipca w kinie Helios. Internetowa sprzedaż biletów na pokazy filmu od 25 marca na stronie internetowej festiwalu www.nowehoryzonty.pl

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii norweskiej. W ramach projektu Norwegia bez granic odbędzie się przegląd najnowszego kina norweskiego oraz pokazy klasyki, animacji i filmów dla dzieci. Podczas festiwalu odbędzie się również polsko-norweskie forum koprodukcyjne.

W cyklu Za różową kurtyną po raz pierwszy w Polsce zostaną pokazane "filmy różowe" należące do popularnego w Japonii nurtu kina erotycznego, który narodził się w latach 60. ubiegłego wieku, stając się intrygującą częścią japońskiej kultury. Na program cyklu składają się prekursorskie dzieła nurtu, a także filmy z późniejszych dekad, zróżnicowane pod względem formy i tematyki.

We współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Rotterdamie został przygotowany przegląd Czerwone westerny. Sekcja jest poświęcona zjawisku filmów spełniających gatunkowe kryteria westernu, powstałych w latach dwudziestych w Rosji Radzieckiej oraz po II wojnie światowej w krajach zza żelaznej kurtyny.

`Round Midnight to autorski przegląd filmów undergroundowych, produkcji klasy B, sztandarowych przykładów filmowego campu, które uzyskały status dzieł kultowych dzięki specjalnym nocnym pokazom. Wśród prezentowanych produkcji znajdą się filmy Johna Watersa, Davida Lyncha, Alejandro Jodorowskiego czy Jima Sharmana.

Wydarzeniem festiwalu będzie retrospektywa twórczości Terry'ego Gilliama - autora legendarnych animacji tworzonych w grupie Monty Pythona oraz brawurowych wizualnie filmów z pogranicza baśni, snu i halucynacji, między innymi Bandytów czasu, Brazil i 12 małp. Przygotowywana jest również książka o twórczości reżysera.

Bruno Dumont to twórca zaliczany do nurtu Nowego Francuskiego Ekstremizmu, nie bez powodu porównywany do legendy kina autorskiego Roberta Bressona. We Wrocławiu będzie można zobaczyć pełną retrospektywę twórczości reżysera takich filmów, jak Ludzkość czy Hadewijch.

W 90. rocznicę urodzin i w 50. rocznicę tragicznej śmierci Andrzeja Munka zostanie zaprezentowany dorobek wybitnego przedstawiciela "antyromantycznego" odłamu polskiej szkoły filmowej, który opierał się powszechnym tendencjom martyrologicznym w opisywaniu wojennych losów Polaków (Zezowate szczęście, Eroica).

Bohaterka kolejnej retrospektywy, Anja Breien, to jedna z najważniejszych przedstawicielek kinematografii norweskiej i głosów kina feministycznego w Europie, autorka głośnego tryptyku Żony, prowokacyjnego portretu kilku pokoleń Norweżek.

Na festiwalu odbędzie się przegląd eksperymentalnych filmów niemieckiego reżysera Wernera Nekesa, w tym dokumentów z cyklu Media Magica. Na wielkiej wystawie Rub Your Eyes (Potrzyj oczy) w Galerii Awangarda zostaną pokazane obiekty, składające się na niezwykłą prehistorię kinematografii, z jego unikatowej kolekcji eksponatów, która przyciągała tłumy w galeriach w Londynie i Paryżu.

Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie Jack Smith - ikona undergroundu artystycznego, przedstawiciel nurtu queer w Nowym Kinie Amerykańskim, pionier performance'u i filmowego campu, który wpłynął na twórczość Andy'ego Warhola, Johna Watersa i Kena Jacobsa.

W ramach retrospektywy animacji Mariusz Wilczyński zaprezentuje filmy animowane, miniatury, teledyski oraz poprowadzi autorską Lekcję Kina. W Arsenale natomiast będzie można zobaczyć performance plastyczno-muzyczny Wilkanoc.

Muzyczną gwiazdą tegorocznej edycji będzie Nick Cave i jego zespół Grinderman. Australijski band zagra dla festiwalowej publiczności na Wyspie Słodowej, w piątek, 29 lipca o godzinie 22.00. Wrocławski występ będzie jedynym występem Grinderman w Polsce. Bilety (w cenie od 120 do 180 złotych) na koncert będzie można kupić od 25 marca przez stronę internetową www.nowehoryzonty.pl i Ticketpro.

 

Źródło: http://www.nowehoryzonty.pl/

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Sonda
Wrocław dla mnie to przede wszystkim:
 
Mosty i kładki
Copyright © 2006-2018 Miasto.Wroclaw.pl