Start
Menu główne
Start
Aktualności
Informator
Informacje
Rozrywka
Mapa Wrocławia
Ogłoszenia
Finanse
Hotele
Baza firm
Galeria zdjęć
W obiektywie
Na rowerze
Blog
Szukaj...
Kontakt
Księga Gości
Regulamin
Cookies
Napisz tekst
Logowanie

Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Imieniny
21 Lutego 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Eleonora, Feliks,
Fortunat, Kiejstut,
Teodor, Wyszeniega
Do końca roku zostało 314 dni.
Dni Łotwy
Redaktor: Administrator   
13.04.2012.
Zależności Łotwy i Polski wynikają już z pierwotnych stosunków bałtycko-słowiańskich. Dni Łotwy – trzydniowe spotkanie z kulturą i literaturą łotewską – są niepowtarzalną okazją na bliższe zapoznanie się z istotą tych powiązań, a także bogatym dorobkiem kulturalnym wschodniego sąsiada. Wydarzenie rozpocznie się 20 kwietnia na Uniwersytecie Wrocławskim.

dni_lotwy_plus.jpg „Polska i Łotwa – bliscy nieznajomi” – takiego sformułowania użył kiedyś Jarosław Linderberg, były ambasador Polski na Łotwie. Stało się ono myślą przewodnią piątkowej konferencji naukowej, od której rozpoczną się Dni Łotwy. Oprócz gospodarzy, w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, a także Akademii Kultury w Rydze. Wygłoszonych zostanie kilkanaście referatów, m.in. „Śpiący rycerze w literaturze łotewskiej” (Justyna Prusinowska, UAM), „The role of writing in Latvian culture” (Nicole Nau, UAM), "Recepcja krytycznej powieści estońskiej w Polsce 1945-1989” (Maciej Darski, UWr). Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:00 w sali 26 w budynku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego przy ulicy biskupa Nankiera 15. Ma charakter otwarty.
Warto pojawić się również w Klubokawiarni „Mleczarnia” następnego dnia, 21 kwietnia, gdzie od godziny 15:00 trwać będzie panel dyskusyjny poświęcony krajom bałtyckim. Podczas dyskusji poruszona zostanie m.in. tematyka muzyki i baśni.
Dni Łotwy zakończą się wieczorem poetyckim, który rozpocznie się o godzinie 15:00 w „Mleczarni”. Twórczość dwóch łotewskich poetów, Knutsa Skujenieksa i Karlisa Verdinša przybliży gościom Michał Przybysz – aktor wrocławskiego Teatru Arka. Dla amatorów niecodziennego kina przygotowano film „Četri balti krekli” (ang. “Four White Shirts”) z 1967 roku, który wyświetlony zostanie po odczycie wierszy.
Dni Łotwy to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Trzy dni w towarzystwie bogatej i wciąż intrygującej kultury krajów bałtosłowiańskich to prawdziwa uczta dla wszystkich tych, którzy chcieliby ciekawie spędzić weekend i zapoznać się z dorobkiem naszych wschodnich sąsiadów.

 

program Dni Łotwy

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Sonda
Wrocław dla mnie to przede wszystkim:
 
Mosty i kładki
Copyright © 2006-2018 Miasto.Wroclaw.pl