Start arrow Na rowerze arrow Opisy tras arrow Wrocław - Siechnice - Czernica - Chrząstawa - Wrocław
Menu główne
Start
Aktualności
Informator
Informacje
Rozrywka
Ogłoszenia
Finanse
Hotele
Baza firm
Galeria zdjęć
W obiektywie
Na rowerze
Szukaj...
Kontakt
Księga Gości
Regulamin
Cookies
Napisz tekst
Logowanie

Hasło?
Imieniny
6 Kwietnia 2020
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Adam, Ada, Adamina,
Celestyn, Celestyna,
Diogenes, Ireneusz,
Katarzyna, Sykstus,
Świętobor, Wilhelm,
Zachariasz
Do końca roku zostało 270 dni.
Wrocław - Siechnice - Czernica - Chrząstawa - Wrocław
Redaktor: Administrator   

Trasa turystyczno-krajoznawcza

Długość do 100 km

Dokładny przebieg: Plac Społeczny - Na Grobli - Na Niskich Łąkach - Młoda - Wilcza - Krakowska - Rybnicka - Świątnicka - Księska - Grobla Siechnicko-Księska - Radwanice - Siechnice - Kotowice - Jaz Ratowice - Ratowice - Czernica - Chrząstawa - Nadolice Wielkie - Nadolice Małe - Dobrzykowice - Kiełczówek - Wilczyce - Wrocław: Wilczycka - Swojczycka - Mickiewicza - Wybrzeże Wyspiańskiego - Plac Społeczny

Z placu Społecznego kierujemy się na południowy wschód, przez Most Oławski, ulicą Na Grobli, w stronę Niskich Łąk, gdzie czeka specjalnie przygotowana dla nas ścieżka rowerowa. Długo się jednak nią nie nacieszymy, gdyż tuż za mostem Rakowieckim skręcamy w lewo, jadąc nad brzegiem Oławy. Taka trasa dodaje naszej wycieczce nieco uroku, gdyż pobliskie zakłady produkcyjne na Krakowskiej są stąd ledwo widoczne, a w zasięgu wzroku mamy przede wszystkim bujną zieleń (to nic, że nieraz są to tylko chwasty) i kwitnące życie wrocławskiej fauny wodnej, która upodobała sobie ten zakątek (oprócz kaczek i łabędzi możemy tutaj również spotkać np. czaplę).

Naszym oczom ukazuje się wkrótce Kładka Siedlecka. To znak, że należy już opuścić brzeg Oławy i skierować się najpierw w prawo wzdłuż ogródków działkowych, a następnie w lewo, ulicą Wilczą, mijając kolejne działki i siedzibę producenta bielizny. Tuż za nią skręcamy w prawo, mijamy obiekty sportowe KS "Burza", jak również Park Wschodni (jeśli dysponujemy większą ilością czasu, zachęcam do zrobienia sobie rundki wokół tego chyba najbardziej tajemniczego parku we Wrocławiu) i wpadamy na ruchliwą ulicę Krakowską. Nie będziemy tam jednak długo, gdyż już za chwilę możemy znów skręcić, tym razem w lewo, w ulicę Rybnicką, którą można się rozpędzić aż do ulicy Świątnickiej, gdzie mijamy ośrodek opiekuńczy i kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, a następnie znów kierujemy się w lewo, ulicą Księską, aż do kładki nad terenami wodonośnymi.

Księska - kładka Jest to ciekawy obiekt, liczy sobie ok. 1 km, a w czasie suszy przebiega nad strumieniem (rzeka Zielona) o szerokości ledwo 2 m, za to w okresach wilgotnych stanowi niezastąpioną przeprawę, dzięki której z suchą stopą miniemy ten odcinek terenów wodonośnych.

Tym razem jednak nie korzystamy z tej przeprawy, lecz tuż przed nią skręcamy w prawo i jedziemy w stronę Radwanic drogą, której nawierzchnię stanowi ubita ziemia. Jedziemy, w dalszym ciągu, w tym samym kierunku, a naszym punktem orientacyjnym staje się komin Elektrociepłowni Czechnica, należącej do Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich, jednej ze znanych spółek giełdowych. Wjeżdżamy do miasta (tak, tak Siechnice posiadają od 1997r. prawa miejskie, choć siedzibą gminy pozostaje Święta Katarzyna, i liczą sobie 4 tys. mieszkańców), mijając znaną skądinąd hałdę, którą interesowali się już niektórzy polscy biznesmeni, a która to jest pozostałością po zamkniętej w latach 90. zbrojeniowej hucie stali chromowej "Czechnica".

Siechnice - most nad Oławą

Przy elektrociepłowni kierujemy się w lewo, na most nad Oławą (po prawej mamy również ten oto most kolejowy, dla spokojnych rowerzystów nieprzejezdny raczej;), za którym rozciąga się już las..

Uważajmy tam na dzikie zwierzęta, rozlewiska, strome brzegi, dziury ukryte pod liśćmi, no i na szlak żółty na drzewach, który ma  nas doprowadzić w końcu do asfaltowej drogi biegnącej do Kotowic, gdzie zaraz przed kościołem skręcamy w lewo, kierując się coraz bardziej do Odry i do jazu Ratowice, którym przeprawimy się z rowerem na drugi brzeg...

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Galeria zdjęć
Przydatne linki
Promocja dnia
Copyright © 2006-2018 Miasto.Wroclaw.pl